W razie potrzeby procedurę kalibracji można wykonać u dostawcy. Po weryfikacji, osoba sprawdzająca stawia znak weryfikacji w formie odcisku na urządzeniu (lub w dokumentacji technicznej) lub wydaje świadectwo weryfikacji.
• Kompresor wewnętrzny, dzięki któremu pompowanie mankietu odbywa się automatycznie po naciśnięciu przycisku „START”. W urządzeniach półautomatycznych pompowanie mankietu odbywa się poprzez naciskanie gumowej gruszki.
• Elektroniczny zawór spuszczania powietrza w ciśnieniomierzach automatycznych LD, który automatycznie reguluje proces spuszczania powietrza z mankietu w trakcie pomiaru, a także pozwala automatycznie spuścić całość powietrza po zakończeniu pomiaru. W ciśnieniomierzach półautomatycznych LD szybkość spuszczania powietrza zależy od ręcznej regulacji zaworu powietrza, natomiast całkowite spuszczenie powietrza zachodzi poprzez odkręcenie zaworu do oporu.
• Wybór maksymalnego poziomu ciśnienia pompowania mankietu. Niektóre modele automatycznych ciśnieniomierzy LD posiadają funkcję ustawienia poziomu do jakiego pompowany będzie mankiet. Pozwala to na oszczędzanie baterii, a także na skrócenie czasu pomiaru, dzięki czemu ręka nie jest poddawana zbyt długiemu naciskowi.
W takiej sytuacji użycie zaworu elektronicznego da dokładniejszy wynik, ponieważ podtrzymuje on stałą prędkość spuszczania powietrza. Z racji, że jest to urządzenie złożone, wymagające układu sterowania jest ono droższe. Ciśnieniomierze posiadające zawór elektroniczny charakteryzują się dużą dokładnością wyników pomiaru. Dlatego zalecany jest do użytku domowego.
Dostępne modele opisano w zakładce „Katalog”.
Przyczyną może być również nieszczelność wkładki powietrznej mankietu. W takiej sytuacji należy zwrócić się do punktu serwisowego.
• Są dwa rodzaje mankietów: jednowężykowe i dwuwężykowe. Do ciśnieniomierzy mechanicznych i półautomatycznych wykorzystywane są mankiety dwuwężykowe. Zaś do ciśnieniomierzy elektronicznych – jednowężykowe.
• Aby otrzymywać prawidłowe wyniki pomiarów, ważne jest, żeby długość wkładki powietrznej mankietu nie była krótsza niż 80% obwodu ramienia, na której dokonuje się pomiaru. Szerokość mankietu powinna wynosić około 40% obwodu ramienia (średnio 12-14 cm). W celu ułatwienia doboru rozmiaru mankietu, producent, oznaczył na opakowaniu obwód odpowiadający danemu rozmiarowi mankietu.
• Do użytku domowego zaleca się mankiety z metalowymi pierścieniami fiksującymi. Pierścienie ułatwiają prawidłowe zakładanie mankietu bez pomocy drugiej osoby. Aby mankiet szybko nie uległ zniszczeniu, pierścień został zlutowany w miejscu łączenia się metalu.
• Wkładka powietrzna mankietu wykonana techniką bezszwową gwarantuje wytrzymałość.
• Zbyt duża ilość kurzu we wkładce powietrznej może doprowadzić do rozstrojenia manometru lub czujnika ciśnieniomierza elektronicznego.